سخنرانی مدیرعامل رض کو تولید کننده صندلی سینمایی در نمایشگاه ایران ریتیل شو

سخنرانی مدیرعامل رض کو تولید کننده صندلی سینمایی در نمایشگاه ایران ریتیل شو

من دلم میخواد موضوع بحثم رو درراستای لزوم شرایط اقتصادی شروع کنم.

به هر حال موضوع این نمایشگاه هم به نوعی بر میگرده به اقتصاد .

وقتی یک پزشک ، باعث میشه یک انسان از مرگ قطعی نجات پیدا کنه ،خوشحالی زایدالوصفی که نصیب خانواده و عزیزان اون شخص میشه ، همگان رو تحت تاثیر قرار میده .به نحوی که آدمی به این فکر فرو میره که بهترین کاری که یک انسان میتونه انجام بده ، قطعا معالجه انسانهای دیگر است.

در حالی که نظریات و علم یک اقتصاد دان میتونه یک جامعه رو از سقوط نجات بده .

زندگی در عصر کشاورزی و بعد از آن در عصر فئودالیسم بسیار متفاوت با امروز بوده است. مردم دارای اوقات فراغت بسیار بالائی بودند .تقریبا در طول سال 5 ماه الی 6 ماه بیکار بودند . میشه گفت بصورت ( average) میانگین مردم 19 ساعت در هفته کار میکردند .در این دوران انسان محوری در کانون توجه بشر نبود .

اما پس از رنسانس و تحولات علمی نگاه ویژه ای به معقوله انسان محوری و متعاقبا انسان مداری شکل گرفت.

بشر همواره به دنبال ساختن جامعه ای رویائی و دور از پلیدی ها بوده است. داشتن جامعه ای عاری از ظلم و ستم – و دور از جهل و فقر و مرض به عنوان آرزوئی بزرگ ذهن همه متفکران را به خود مشغول میکرده است.

این کمال گرائی مدام افکار اندیشمندان و فلاسفه را به خود مشغول داشته و همیشه به دنبال طرحی از یک جامعه برتر و برآورده کردن آرمانهای رویائی خود جستجو میکرده .

چنین جامعه ای را در فرهنگ پارسی آرمانشهر، در انگلیسی یوتوپیا و در ادبیات عرب مدینه فاضله میگن .

 

در ابتدای قرن نوزدهم از حوالی سال 1820 میلادی جهان وارد مرحله بعدی زندگی شد و انقلاب صنعتی شکل گرفت و به تبع اون رشد صنعتی و ساعات کاری بیشتر به واسطه نیاز به افزایش کار به نحوی شد که کارگران تا نزدیک به 70 ساعت در هفته کار میکردند.

و باید این رو یاداوری کنیم که در حدود 90 درصد مردم دنیا در فقر شدید زندگی میکردند. و در اون موقع بود که اندیشمندان به این فکر افتادند که این فقر باید کلا محو بشه  اساسا نگاه اون بود ، که کار بیشتر و تولید بیشتر ، بهره وری بیشتری رو به دنبال خواهد داشت .

سه مرحله پیشرفت عظیم در انقلاب صنعتی که با فواصل حدود 50 الی 60 سال از همدیگه نقاط عطفی رو به جای گذاشت .

 اولیش ماشین بخار در اواسط قرن نوزدهم و سپس تفکر تولید انبوه در اوایل قرن بیستم  و  اولین موج اتوماسیون در اواخر قرن بیستم فضائی به شدت متفاوت رو بوجود آورد .

در همین ایام بود که جنگ های جهانی رخ دادند و بیش از 50 میلیون در جهان کشته شدند .که این اتفاق در اثر استفاده از ابزارهای علمی صورت گرفت.  هزاران مدرسه، کتابخانه، دانشگاه ویران شد و همگان فهمیدند که علم و دانش به تنهائی سعادت و خوشبختی به بار نمیاره .

و این باعث شد که بعد از تحولات علمی و صنعتی موضوع ساختن آرمانشهربا مفهوم فرهنگ آمیخته بشه و نتیجه اون رویکردی مطرح گردید:

که باید اول انسان ساخته شود و سپس علم به دست او بی افتد.

از سوی دیگر برای شروع حرکت در جهت توسعه بشر بعد از جنگ جهانی دوم لازم بود که   هم در حوزه فرهنگ و هم در حوزه اقتصاد رویکردهای جدیدی به کارگرفته شود.

موضوعی که می تونست این دو حوزه رو به هم مرتبط کنه بحث ایجاد گردش مالی در جامعه و به طور خاص در حوزه فرهنگ  هست .  

در همین ایام بود که اقتصاد دانانی همچون جان مینارد کینز مباحثی رو عنوان کردند که می توانست با تحریک تقاضا در مردم و رشد فرهنگ مصرف،  به ایجاد حرکت در جامعه کمک کنند.

بله دقیقا ،  فرهنگ مصرف  .

به تبع اون ساعت کار کمتر و پرداختن به معقوله مصرف و در نهایت اهمیت دادن  به اوقات فراغت راه رو برای پرداختن به انسان و فرهنگ باز کرد.

در همون سالها  نگرانی این بود  که با کم شدن ساعت کاری به هر دلیلی و افزایش اوقات فراغت ، جرم و جنایت  - فساد و ابتذال زیاد خواهد شد .

شاید جالب باشه بدونیم که در همون سال ها درست در جهت عکس تصور همه ،  هنری فورد ، خالق مفهوم خط تولید و مالک کارخانه ای با حجم 500 هزار نفر کارگر ساعت کاری پرسنلش رو به 40 ساعت کار در طی پنج روز کاهش داد.

او معتقد بود : ضمن اینکه کارکنان بعد از استراحت بوجود اومده بهره وری بیشتری بوجود خواهند آورد ،  به دلیل داشتن اوقات فراغت نیازمند خرید اتومبیل برای سفر هستند و این باعث میشه که کسب و کار کارخانه ماشین سازی ایشون سکه بشه .

و جالب اینجاست که دقیقا همونطور شد .

این موضوع باعث شده است که در اکثر کشورهای توسعه یافته، ساعت کاری پرسنل کاهش یافته و توجه بیشتری به موضوع ایجاد نشاط فرهنگی در جامعه و اقتصاد مرتبط با آن صورت بگیره .

برگردیم به صحبت مون

داشتیم میگفتیم که دراواخر قرن بیستم  نقش خدمات و اطلاعات در ارزش کل اقتصاد دنیا به مراتب نسبت به نقش صنعت افزایش پیدا کرد .

و این باعث شد که بعد از تحولات علمی و صنعتی موضوع ساختن مدینه فاضله   با مفهوم فرهنگ آمیخته بشه و نتیجه اون رویکردی مطرح گردید که باید

اول انسان ساخته شود و سپس علم به دست او بی افتد.

و از همینجا بود که مشخص شد یکی از مولفه های مهم و اساسی در توسعه هر کشوری  ،فرهنگ است .

به عبارت دیگه مفهوم تک بعدی معیارهای اقتصادی درتوسعه  با شکست روبرو شد و اینک مشخص شده که مبنای هر نوع توسعه، توسعه همزمان در همه عرصه های   سیاسی، اقتصادی و فرهنگی است که این موضوع به نام توسعه همه جانبه نام گذاری شد.

و همینطور شد که دولتها در راستای رسیدن به توسعه همه جانبه ، نگرش خود را به معقوله انسان به صورت یک موجود کاملا فرهنگی تغییر دادند.

و در نهایت، نگاه دولت ها به سمت توسعه فرهنگی گرایش پیدا کرد.

صنایع فرهنگی در واقع مجموعه ای از صنایع به حساب می آید که درونمایه ای فرهنگی و معنوی دارد .

وماده اولیه تولیدات این رشته از احساسات و تراوشات ذهنی افراد خلاق نشات میگیرد و از آنجائیکه این تولیدات بر پایه خلاقیت و مهارت و استعداد های فردی استوار است، برخی از کشورها این صنعت را صنایع خلاق (Creative Industries) می‌نامند.

 

در مورد شاخه‌های این صنعت نظرهای متفاوتی وجود داره  ،اما در برآیند این نظرات، صنعت فرهنگی از شاخه‌های مهمی تشکیل شده‌است   که رئوس مرتبط با این کنفرانس به شرح ذیل تقدیم میشود: 

سینما

موسیقی

ادبیات (داستان – رمان – شعر)

مد و لباس

ورزش

همانطور که از این تقسیم ­بندی پیداست، بسیاری از این شاخه­ ها مستقیما با موضوع اوقات فراغت افراد و «سرگرمی» مرتبط هستند ،    لذا گاها نام «سرگرمی» نیز بر این صنایع اطلاق می­شود.

در سال 1956 اولین بازار سرپوشیده جهان با نام   مال  درساوت لند نیوزلند Southland )  )  و با تفکرات آرمان شهری ساخته شد .این مال از همان ابتدای تاسیس به مکانی برای تجمع و پاتوق های مدنی، اجتماعی تبدیل شد. و از آن پس معماران سعی کردند بازاری طراحی کنند که مکانی برای پرسه زنی، آشنائی ، معاشرت و اطلاع از اخبار مد و اخبار مرتبط روز باشد.

این روند در سالهای بعد تکرار شد و بسیاری از مراکز خرید تبدیل به مال های سرپوشیده شدند. و در سالهای 1970 به بعد فرهنگ مال با افزودن کاربریهای فرهنگی همچون سینما و تئاتر در کنار اغذیه فروشی ها در همه جای دنیا رواج پیدا کرد.

ایده اولیه تشکیل مال ها مربوط به آمریکا و به عنوان یک رویکرد جدید برای خرده فروشی در جامعه آمریکا بود که بعد از پایان جنگ جهانی دوم شکل گرفت. در حال حاضر این ایده در همه کشورهای جهان راه یافته است به نحوی که در حال حاضر 5 مال بزرگ جهان در قاره آسیا واقع شده اند.

با وجود همه جاذبه های کلاسیک و تعریف شده مراکز خرید در نیم قرن گذشته، در حال حاضر این مراکز خرید در یک نقطه خاص قرار دارند. روندهای جهانی در دهه های اخیر باعث شده است که مراکز خرید نقش خود را در زندگی افراد تغییر دهند. آنها دیگر فقط مراکزی برای خرید نیستند. اکنون ، هنگامی که مصرف کنندگان از مراکز خرید بازدید می کنند ، به دنبال تجربیاتی هستند که فراتر از خریدهای سنتی هستند.

روندهای جدید شامل تغییر ترکیب جمعیتی، مانند افزایش جمعیت سالخورده و افزایش شهرنشینی و زندگی افراد و خانواده ها در فضاهای کوچکتر باعث شده است که نیاز بیشتری به فضاهای عمومی که در آن اجتماع و اجتماعات وجود داشته باشد، مورد نیاز است. در این شرایط، مراکز خرید راه های قابل قبولی به خصوص در شهرهایی که سایر فضاهای عمومی در آن ایمن نیستند ، ارائه می دهند. جایی که افراد می توانند در آن مسافت زیادی رو پیاده روی کنند و خرید کنند و به کارهای خود برسند به  سالن های ورزش، سالن های کنسرت، سالن های سینما و بازارهای محلی، سالن بولینگ، کارتینگ،بروند  شام یا نهار بخورند به جای اینکه مجبور شوند سوار ماشین شوند و در شهر شلوغ رانندگی کنند.

معماران برجسته ای همچون یان گل معتقدند فعالیت های انسان در اماکن عمومی به سه دسته تقسیم بندی میشوند :

ضروری ، گزینشی و اجتماعی .

و نکته جالب اینجاست که اهمیت کیفیت محیط شاید برای فعالیت های ضروری ملاک قرار نگیرد ،ولی هرچه کیفیت فیزیکی اماکن بیشتر شود فعالیت های بیشتری در آن روی خواهد داد. و پر واضح است رفتار های اجتماعی دستاورد کیفیت و طول مدت وقوع هر دو نوع فعالیت اشاره شده هستند، چرا که فعالیت های اجتماعی در واقع در صورتی معنا پیدا میکنند که مردم زیادی بتوانند در مکانی مشخص حضور داشته باشند و با هم دیدار نمایند.

به عبارتی کیفیت محیط بیش از آنکه انگیزه فعالیت اجتماعی باشد ، بستر ساز و سبب ساز انجام آن است .

به همین دلیل است که متریال های استفاده شده در کیفیت فیزیکی تجهیزات خاص اماکن با مصرف بالا heavy duty ) )استفاده میشود.

به طور مثال صندلیهای مورد استفاده در سینماها قاعدتا، بایستی تحمل استفاده 16000 سیکل تست استفاده بر مبنای 5 سال کار مداوم  و پنج سانس در روز را برخوردار باشند . که این ظرفیت استفاده برای صندلیهایی به جز مصرف سینمائی در دستور کار صندلی های سایر فضاهای عمومی نیست .

در یکی از تحقیقات بوجود آمده در ایالت متحده آمریکا مشخص شد 63% از استفاده کنندگان مال ها ، یک یا دوبار در هفته به آنجا می آیند و حد اقل یک تا پنج ساعت در این اماکن وقت گذرانی میکنند.

و نکته مهم تر اینکه آنها به ندرت تنهایی به مال میروند و نیمی از آنها اشاره کردند که خرید کالا تنها هدف آمدنشان به مال بوده است .

و مابقی افراد دلایل دیگری همچون تماشای دیگران، بازیهای کامپیوتری ، دیدن دوستان و آشنایان و غیره تمایل رفتن به مال ها را داشته اند.

از امکانات تفریحی نه تنها برای سرگرمی استفاده می شود بلکه به عنوان نقاط مهم ملاقات و برقراری ارتباط بین خانواده و در نگاهی بزرگتر در حد جامعه نیز محسوب می شود.

در زمینه امکانات تفریحی، البته سینماها نیز نقش مهمی دارند.

از نظر تاریخی ، سینماها  حتی در شهرهای کوچک ،  هم   سرگرمی دوستداران فیلم و هم مکانهایی برای دیدن اخبار و تصاویر از "کل جهان" بوده است .

سینماها طرح هایی را به صفحه نمایش هایی با بیش از 100 متر مربع، صدای 3 بعدی و فناوری های برتر Dolby Cinema ارائه می دهند. این پیشنهادات در خانه ها در دسترس نیست.

به عنوان مثال ، سال 2018 قویترین سال سینما در تاریخ فروش سینما در سراسر جهان بود و این امر با وجود جذابیت فزاینده خدماتstream  )استریم (به دست آمد.

سینماها و همچنین سایر امکاناتی که قبلاً گفته شد برای مراکز خرید از اهمیت بالایی برخوردار است. دلیل این امر مربوط به این واقعیت است که آنها می توانند بین خواسته های اعضای خانواده نقش تشدید کننده و هم افزایی داشته باشند. همچنین توانائی آن را دارندکه  باعث شوند گروه های مختلف خانواده به تفریح های مورد علاقه خود برسند بدون آنکه کسی بخواهد برای دیگری فداکاری نماید .

کشور (جمعیت( میلیون نفر تعداد سالن سینما (هر سالن به ازای جمعیت( نفر 
آمریکا  323.8 40500 8000
فرانسه  46.6 5600 8300
انگلستان  65 4045 16000
ایتالیا  60.6 3640 16600
آلمان  82 4690 17500
ترکیه  78.7 2240 35100
روسیه  146 3500 41700
چین  1367 31880 42800
هند  1282 11500 111000
ایران  80 275 290000